Årspokal for The Falkirk Gang

Alle snuder der er født og opvokset her i huset kan deltage i konkurrencen om vores årspokal.

Point udregnes efter følgende system og de enkelte hundeførere er selv ansvarlige for at sende resultater til Marlene. Kun resultater der er offentliggjort her på hjemmesiden er indgår i konkurrencen, så husk at sende mig en mail, når I har været ude og vise poterne frem.

Årspokalen uddeles i forhold til de point der indsamles i et kalenderår fra 01.01 til 31.12

Lasse og jeg forbeholder os ret til at ændre i pointsystemet, hvis vi kan se at enkelte discipliner bliver uretmæssigt
for-fordelt ved point. 2015 & 2016 bliver derfor "prøve-år", hvor vi vil se systemet an.

bar3

Pointsystem

VILDTPRØVER                
C-Prøver Point for deltagelse 1. præmie 2.præmie 3.præmie Bedste Hund      
Begynderklasse 10 15 12 10 15      
Åbenklasse 10 20 17 13 15      
Vinderklasse 15 25 22 19 15      
                 
Holdudtagelse   Deltagelse Point          
10 point for deltagelse + 10 point for at opnå point   15 15          
                 
B-Prøver Point for deltagelse 1. præmie 2. præmie 3. præmie Bedste Hund      
Begynderklasse 10 25 22 10 20      
Åbenklasse 10 30 27 10 20      
  Point for deltagelse 1.vinder 2.vinder 3.vinder 4.vinder UDM    
Vinderklasse 15 35 32 29 26 25    
Opnåelse af certifikat 50              
                 
Retrievermesterskabet 60 60 50 40 30 25    
Eliteprøven 60 60 50 40 30 25    
                 
A-prøver Point for deltagelse 1. præmie 2. præmie 3. præmie        
Åbenklasse 25 30 27 15        
  Point for deltagelse 1.vinder 2.vinder 3.vinder 4.vinder UDM    
Vinderklasse 25 40 35 30 25 20    
                 
Unghundemesterskab Point for deltagelse 1UHM 2UHM 3UHM 4UHM Gennemført    
  25 50 45 40 35 20    
                 
Vinder af diverse titler & pokaler 60              
                 
DUMMYPRØVER                
UWT Point for deltagelse Bestået UWT1 UWT2 UWT3 UWT4 UWT5 Øvrige placeringer
Baby/Hvalpeklasse 10 10 15 12 9 7 5 5
Grønklasse 5 10 10 7 4 2 1 1
Begynderklasse 10 15 20 17 14 11 9 7
Åbenklasse 10 20 25 22 19 16 13 10
Vinderklasse 15 25 30 27 24 21 18 15
                 
WT Point for deltagelse Bestået WT1 WT2 WT3 WT4 WT5 Øvrige placeringer
Begynderklasse 10 25 25 22 19 16 13 10
Åbenklasse 10 30 30 27 24 21 18 15
Vinderklasse 15 35 35 32 29 26 23 20
                 
Vinder af diverse titler og pokaler 60              
                 
Diverse DRK, jagt og apporteringsprøver                
  Point for deltagelse Bestået Gennemført Kredsmesterskab Amtsmesterskab      
Brugsprøve 10 15            
Kvalifikationsprøve 10 30            
Mentalbeskrivelse 20   30          
DJU's apporteringsprøve 10   20 10 10      
Udvidet apporteringsprøve 15   30 20 20      
Vinder af diverse titler og pokaler 20              
                 
Skue                
  Point for deltagelse Excellent/SL Very Good/L Good/ML Sufficient      
Baby 5 10 10 10 10      
Hvalpe 5 10 10 10 10      
Åbne klasser 5 15 12 9 7      
Vinderplacering i klassen 5              
Vinderklasser BHK/BTK1 BHK/BTK2 BHK/BTK3 BHK/BTK4 BIR BIM BIS-placering  
  10 7 5 3 10 5 5  
                 
Udstilling                
  Point for deltagelse Excellent/SL Very Good/L Good/ML Sufficient      
Baby 5 10 10 10        
Hvalpe 5 10 10 10        
Åbne klasser 5 20 17 14 11      
Vinderplacering i klassen 5              
Vinderklasser BHK/BTK1 BHK/BTK2 BHK/BTK3 BHK/BTK4 BIR BIM BIS-placering  
  20 17 14 11 20 10 10  
Vinder af diverse titler & pokaler 20              
Vinder af championtitler 60              
                 
Diverse brugshundeprøver                
  Point for deltagelse Bestået Plac.1 Plac.2 Plac.3 Plac.4 Plac.5 Excellent
FPR1 5 5 7 5 3 1 1  
FPR2 7 10 15 12 9 6 3  
FPR3 10 15 20 17 14 11 8  
SPH1 5 5 7 5 3 1 1  
SPH2 7 10 15 12 9 6 3  
SL1 5 5 7 5 3 1  
SL2 7 10 15 12 9 6 3  
SL3 10 15 20 17 14 11 8  
Færdselsprøve 5             20
Vinder af diverse titler & pokaler 20              
Vinder af championtitler 60              
                 
Rally                
  Point for deltagelse Bestået officiel Bestået uofficiel          
Begynder 5 10 7          
Øvet 5 10 7          
Ekspert 5 15 11          
Champion 10 20 17          
DM 50 20 17          
Kredsmesterskab 20 20 17          
Vinder af diverse titler & pokaler 20              
Vinder af championtitler 60              
                 
DCH-prøver                
  Point for deltagelse Plac.1 Plac.2 Plac.3 Plac.4 Plac.5 1. & 2. oprykning  
C-Klasse 5 15 10 7 4 3 10  
B-Klasse 5 17 14 11 9 7 15  
A-Klasse 5 20 17 14 11 9 20  
E-Klasse 10 30 20 17 14 11    
DM 50              
Eliteturnering 40 35 32 29 26 23    
                 
Lille Nordisk 20 25 22 19 16 13 10  
Store Nordisk 30 35 32 29 26 23    
                 
DKK-Lydighed                
  Point for deltagelse 1.præmie 2.præmie 3.præmie        
LP1 5 10 7 5        
LP2 5 13 10 7        
LP3 10 16 13 10        
Elite-klasse 15 19 16 13        
Vinder af diverse titler og pokaler 20              
Vinder af championtitler 60              
                 
Sporprøver (blod)                
Længde & liggetid Point for deltagelse 1. præmie 2.præmie 3.præmie Bedste Hund/HP      
400m/3 timer 5 10 7 5 10      
400m/20timer 5 15 12 9 10      
600m/5timer (Sverige) 5 10 7 5 10      
600m/24timer (Sverige) 5 15 12 9 10      
600m/12timer (Norge) 5 15 12 9 10      
1200/1400m/20timer (Finland) 25 20 17 14 20      
1000m/20timer 15 20 17 14 20      
1000m/40timer 25 20 17 14 20      
UHM Vildtspor 25 15 12 9 20      
DM Vildtspor 50 20 17 14 100      
Vinder af diverse championtitler 60              
                 
Alsidighedspoint for flere discipliner                
2 discipliner 15              
3 discipliner 20              
4 eller derover 25              
5 eller derover 30              
Joomla templates by a4joomla