Brugshundeklasse hanner

Exc.BK Plac.1 CK 2.BHK R.CERT Falkirk's Show Off / Cecilie Kaufmann
(Motlaisa Star Legend - Gembæk's French Love Affaire)


 

Uofficiel Working Test (UWT)

UWT Baby

UWT1 Falkirk’s Tornado Alley & Søren Jensen
(Falkirk’s Bad Boy Boogie – Falkirk’s Cleared For Take-Off)

UWT2 Falkirk’s Ride The Lightning & Elisa Krog
(Falkirk’s Bad Boy Boogie – Falkirk’s Cleared For Take-Off)

UWT3 Falkirk’s Over The Rainbow & Søren Bjørnø
(Falkirk’s Bad Boy Boogie – Falkirk’s Cleared For Take-Off)

UWT Hvalp

UWT1 Falkirk’s 2nd Edition & Claudia Jørgensen
(Vassruggens Eirik Röde – Indragårdens Molil)

UWT2 Falkirk’s 4th Dimension & Henrik Andersen
(Vassruggens Eirik Röde – Indragårdens Molil)

UWT3 Falkirk’s 5th Fire & Sonja Ehlert
(Vassruggens Eirik Röde – Indragårdens Molil)

UWT4 Falkirk’s 6th Sense & Randi Jensen
(Vassruggens Eirik Röde – Indragårdens Molil)

UWT5 Falkirk’s 7th Heaven – Kenn Jensen
(Vassruggens Eirik Röde – Indragårdens Molil)

UWT Uøvet

UWT3 Falkirk’s Line Up And Wait & Tina Sørensen
(Vesterlyng’s Touché – Gembæk’s French Love Affaire)

UWT4 Falkirk’s Caution Wake Turbulence & Tormod Dahl
(Vesterlyng’s Touché – Gembæk’s French Love Affaire)

UWT5 Falkirk’s Luna Lovegood & Lærke Norge
(Gleen Mhor’s Jack The Ripper – Dusky Sound’s Unforgettable Fire)

UWT Begynderklasse

UWT2 Dusky Sound’s Windworker Blue & Ingo Ehlert
(Gleen Mhor’s Jack The Ripper – Dusky Sound’s Tilly T-Bone)

UWT3 Falkirk’s Dancing Dwarf & Hanne Lyth
(Bleki’s Dusty – Golden De Luxe Titan’s Revenge)

UWT8 Falkirk’s Gold Rush & Karen Jensen
(Good Luck Yankee – Falkirk’s White Lodge)

UWT Åbenklasse

UWT4 Falkirk’s Peaty Port Ellen & Evy Pedersen
(Gleen Mhor’s Jack The Ripper – Falkirk’s White Lodge)

UWT5 Dusky Sound’s Upper Class & Michael Johansen
(Falkirk’s Fire Walk With Me – Gembæk’s French Love Affaire)

UWT7 Falkirk’s Firelord & Leif Christiansen
(Crawfields Cougar – Golden De Luxe Titan’s Revenge)

BRUGSPRØVE

Bestået Falkirk’s Luna Lovegood & Lærke Norge
(Gleen Mhor’s Jack The Ripper – Dusky Sound’s Unforgettable Fire)

Bestået Dusky Sound’s Windworker Blue & Ingo Ehlert
(Gleen Mhor’s Jack The Ripper – Dusky Sound’s Tilly T-Bone)

SKUE

Bedst i Racen
Falkirk’s Caution Wake Turbulence & Tormod Dahl

BIR Baby Falkirk’s Tornado Alley & Søren Jensen
BIM Baby Falkirk’s Ride The Lightning & Elisa Krog

Andre skueresultater:

Babyklasse

Hanner

SL Plac. 1 Falkirk’s Tornado Alley & Søren Jensen
L Plac. 2 Falkirk’s Over The Rainbow & Søren Bjørnø

Tæver

SL Plac.1 Falkirk’s Ride The Lightning & Elisa Krog

Hvalpeklasse

Hanner

L Plac.3 Falkirk’s 4th Dimension & Henrik Andersen
L Plac.4 Falkirk’s 2nd Edition & Claudia Jørgensen

Tæver

L Plac.2 Falkirk’s 7th Heaven – Kenn Jensen
L Plac.3. Falkirk’s 6th Sense & Randi Jensen

Juniorklasse

Tæver

VG Plac.3 Falkirk’s Luna Lovegood & Lærke Norge

Åbenklasse

Hanner

Exc. Plac.1 BHK1 BIR Falkirk’s Caution Wake Turbulence & Tormod Dahl
Exc. Plac.2 BHK3 Dusky Sound’s Upper Class & Michael Johansen
VG. Plac. 3 Dusky Sound's Windworker Blue & Sonja Ehlert
VG. Plac. 4 Falkirk’s Firelord & Leif Christiansen

Tæver

VG Plac. 4 Falkirk’s Dancing Dwarf & Hanne Lyth

Brugshundeklasse

Hanner

Exc. Plac.1 BHK2 Falkirk’s Show Off & Simone Storgaard Jensen

View the embedded image gallery online at:
http://falkirks.dk/Joomla34/index.php/nyheder-2#sigFreeId99220bdc23


 

E-klassen

Plac. 4 351,10 point ud af 400 FP Falkirk's Firelord / Leif Christiansen
(Crawfields Cougar - Golden De Luxe Titan's Revenge)

Plac. 5 347,35 af 400 point FP Falkirk's Dancing Dwarf / Hanne Lyth Madsen
(Bleki's Dusty - Golden De Luxe Titan's Revenge)

Plac. 6 345,25 point ud af 400 Vesterlyng's Heimdal / Johanne Lund
(Crawfields Cougar - Respons Kramiga Kexnougat-Ten)


 

Plac.2 86/100 point FP BPB FPR1 BPAB FPR2 Falkirk's Peaty Port Ellen / Evy Pedersen
(Gleen Mhor's Jack The Ripper - Falkirk's White Lodge)


 

B-Klassen

Plac. 2 184,6 point ud af 200 Falkirk's Iron Man / Susanne Kjær (2. oprykning til A-klassen)
(Good Luck Yankee – Falkirk's White Lodge)

iron5

ÅPEN KLASSE

Exc.ÅK Plac.1 CK BHK2 CERT Falkirk's Caution Wake Turbulence / Tormod Dahl 
(Vesterlyng's Touché - Gembæk's French Love Affaire)

odin2

GO!GO! Tormod - I mangler bare ét mere!!!

Brugsprøve

Dommer: Rikke Andersen

Bestået med 40 point Falkirk's Line Up And Wait / Tina Sørensen
(Vesterlyng's Touché - Gembæk's French Love Affaire)

Skue

Dommer: Gunnar Nymann

Åbenklasse hanner

Exc. ÅK Plac.1 BHK2 Falkirk's Line Up And Wait / Tina Sørensen
(Vesterlyng's Touché - Gembæk's French Love Affaire)

Brugshundeklasse hanner

Exc. BK Plac.1 BHK1 BIM Falkirk's Show Off / Cecilie Kaufmann
(Motlaisa Star Legend - Gembæk's French Love Affaire)

  

C-prøve

0. pr Falkirk's Show Off / Marlene Birkebæk
(Motlaisa Star Legend - Gembæk's French Love Affaire)

Brugshundeklasse hanner

Exc. BK Plac.1 CK BHK3 Falkirk's Show Off / Cecilie Kaufmann
(Motlaisa Star Legend - Gembæk's French Love Affaire)

ÅPEN KLASSE

Exc.ÅK Plac.1 CK BHK4 Falkirk's Caution Wake Turbulence
(Vesterlyng's Touché - Gembæk's French Love Affaire)

81 2

A-klassen

Plac.3 265 point ud af 300 FP BPB FPR1 BPAB FPR2 Falkirk's Peaty Port Ellen / Evy Pedersen
(Gleen Mhor's Jack The Ripper - Falkirk's White Lodge)

Brugshundeklasse hanner

Exc. BK Plac.2 Falkirk's Show Off / Cecilie Kaufmann
(Motlaisa Star Legend - Gembæk's French Love Affaire)

ÅPEN KLASSE

Exc.ÅK Plac.3 Falkirk's Caution Wake Turbulence
(Vesterlyng's Touché - Gembæk's French Love Affaire)

Best Baby of Show
Dommer 1 = SG1
Dommer 2 = VV

Falkirk's 2nd Edition / Claudia Jørgensen
(Vassruggens Eirik Röde - Indragårdens Molil)

11

FPR3

Plac.1 89 point FP BPB FPR1 BPAB FPR2 Falkirk's Peaty Port Ellen / Evy Pedersen
(Gleen Mhor's Jack The Ripper - Falkirk's White Lodge)

B-Klassen

Plac. 11 139,10 point ud af 200 Dusky Sound's Uhmmmm / Morten Scheffmann
(Falkirk’s Fire Walk With Me – Gembæk’s French Love Affaire)

Skue

Exc.BK Plac.1 1.BHK BIR + BIS Falkirk's Show Off / Marlene Birkebæk
(Motlaisa Star Legend - Gembæk's French Love Affaire)

C-prøve / begynderklasse

2. præmie Falkirk's Show Off / Marlene Birkebæk
(Motlaisa Star Legend - Gembæk's French Love Affaire)

51 55

54

Åbenklasse

2. præmie Indragårdens Molil / Lasse Birkebæk
(Falkirk’s Fire Walk With Me – Indragårdens Hera)

48

Bestået

Falkirk's Show Off / Cecilie Kaufmann
(Motlaisa Star Legend - Gembæk's French Love Affaire)

56

B-Klassen

Plac. 2 184,3 point ud af 200 Falkirk's Iron Man / Susanne Kjær (1. oprykning til A-klassen)
(Good Luck Yankee – Falkirk's White Lodge)

10

A-klassen

Plac. 12 221,6 point ud af 300 Falkirk's Starcaller/ Christer Christensen
(Crawfields Cougar - Golden De Luxe Titan's Revenge)

B-Klassen

Plac. 20 101,35 point ud af 200 Falkirk's Tinfoil Hat / Gitte Gehrt
(Falkirk’s Fire Walk With Me – Gembæk’s French Love Affaire)

Mellemklasse hanner

Exc. MK Plac.1 CK BHK3 Falkirk's Show Off / Cecilie Kaufmann
(Motlaisa Star Legend - Gembæk's French Love Affaire)

Åbenklasse hanner

VG Falkirk's Line Up And Wait / Tina Sørensen
(Vesterlyng's Touché - Gembæk's French Love Affaire)

34  thor april2017

B-Klassen

Plac. 9 146,7 point ud af 200 Dusky Sound's Uhmmmm / Morten Scheffmann
(Falkirk’s Fire Walk With Me – Gembæk’s French Love Affaire)

A-klassen

Plac.2 254,15 point ud af 300 Falkirk's Starcaller/ Christer Christensen
(Crawfields Cougar - Golden De Luxe Titan's Revenge)

A-klassen

Plac.2 235,7 point ud af 300 FP BPB FPR1 BPAB FPR2 Falkirk's Peaty Port Ellen / Evy Pedersen (1. oprykning til E-klassen)
(Gleen Mhor's Jack The Ripper - Falkirk's White Lodge)

E-klassen

Plac. 4 335,10 af 400 point FP Falkirk's Dancing Dwarf / Hanne Lyth Madsen
(Bleki's Dusty - Golden De Luxe Titan's Revenge)

Plac. 8 254,75 point ud af 400 FP Falkirk's Firelord / Leif Christiansen
(Crawfields Cougar - Golden De Luxe Titan's Revenge)

Mellemklasse hanner

Exc. MK Plac.1 CK Falkirk's Show Off / Cecilie Kaufmann
(Motlaisa Star Legend - Gembæk's French Love Affaire)

29

E-klassen

Plac. 11 311,4 point ud af 400 FP Falkirk's Firelord / Leif Christiansen
(Crawfields Cougar - Golden De Luxe Titan's Revenge)

B-Klassen

Plac. 31 126,75 point ud af 200 Dusky Sound's Uhmmmm / Morten Scheffmann
(Falkirk’s Fire Walk With Me – Gembæk’s French Love Affaire)

A-klassen

Plac.4 248,9 point ud af 300 FP BPB FPR1 BPAB FPR2 Falkirk's Peaty Port Ellen / Evy Pedersen (1. oprykning til E-klassen)
(Gleen Mhor's Jack The Ripper - Falkirk's White Lodge)

Plac. 10 230,8 point ud af 300 Falkirk's Starcaller/ Christer Christensen
(Crawfields Cougar - Golden De Luxe Titan's Revenge)

B-Klassen

Plac. 31 126,75 point ud af 200 Dusky Sound's Uhmmmm / Morten Scheffmann
(Falkirk’s Fire Walk With Me – Gembæk’s French Love Affaire)

Eliteturnering

Plac. 14 267,7 point ud af 400 FP Falkirk's Firelord / Leif Christiansen
(Crawfields Cougar - Golden De Luxe Titan's Revenge)

 139

Årets Falkirk’er 2016
FP BPB FPR1 BPAB FPR2 FPR3 SPH1 Falkirk's Peaty Port Ellen
Freiya og Evy

83 8

Evy og Freiya har stillet 10 gange i A-klassen og er blevet placeret blandt de 5 bedste på 5 af prøverne, I DCH regi blev det også til en titel som Klubmester i A-rækken, Runner-up i Rally og en sporpokal for året 2016. Ud over disse flotte lydighedsresultater har Freiya også været ude på lange og svære spor i brugshundeklubberne i det ganske land, hvor hun tog kan føje SPH1 og FPR3 til den imponerende række af titler. Freiya har også været på en del WT'er, hele 7 prøver, hvor bedste resultat blev et WT2. Som en lille surprise snigløb Evy mig og meldte Freiya til Rallyprøver og også her blev de to bemærket på den gode måde. 

En velfortjent vinder af Kennel Falkirk's Årspokal 2016

Kæmpe stort tillykke til dig Evy med Bjerggedens imponerende indsats i 2016

A-klassen

Plac.4 263,30 point ud af 300 FP BPB FPR1 BPAB FPR2 Falkirk's Peaty Port Ellen / Evy Pedersen
(Gleen Mhor's Jack The Ripper - Falkirk's White Lodge)

84 5

A-klassen

Plac.1 263,2 point ud af 300 FP BPB FPR1 BPAB FPR2 Falkirk's Peaty Port Ellen / Evy Pedersen (2. oprykning til E-klassen)
(Gleen Mhor's Jack The Ripper - Falkirk's White Lodge)

SÅDAN Evy

A-klassen

Plac.18 216,15 point ud af 300 Falkirk's Starcaller/ Christer Christensen
(Crawfields Cougar - Golden De Luxe Titan's Revenge)

B-Klassen

Plac. 20 107,7 point ud af 200 Falkirk's Tinfoil Hat / Gitte Gehrt
(Falkirk’s Fire Walk With Me – Gembæk’s French Love Affaire)

A-klassen

Plac.7 188,25 point ud af 300 FP BPB FPR1 BPAB FPR2 Falkirk's Peaty Port Ellen / Evy Pedersen
(Gleen Mhor's Jack The Ripper - Falkirk's White Lodge)

Dommer: Kaj Falk Andreasen

Babyklasse hanner

L. Plac.3

Falkirk's 1st Winner / Maria Lindegaard & Carina Nilsson
(Vassruggens Eirik Röde - Indragårdens Molil)

Babyklasse tæver

ML. Plac. 4 Falkirk's 7th Heaven / Rikke Kristensen
(Vassruggens Eirik Röde - Indragårdens Molil)

Mellemklasse hanner

Falkirk's Show Off / Cecilie Kaufmann
(Motlaisa Star Legend - Gembæk's French Love Affaire)

Åbenklasse Hanner

VG. Plac.1 Falkirk's Line Up and Wait / Tina L. Kramer
(Vesterlyng's Touché - Gembæk's French Love Affaire)

VG. Plac.2 Dusky Sound's Upper Class / Cecilie Kaufmann
(Falkirk’s Fire Walk With Me – Gembæk’s French Love Affaire)

gold baby hanner gold baby taever

gold BHK1 4

Begynderklasse

Bestået Dusky Sound's Upper Class / Michael H. Johansen
(Falkirk’s Fire Walk With Me – Gembæk’s French Love Affaire)

Begynderklasse

IB Dusky Sound's Upper Class / Michael H. Johansen
(Falkirk’s Fire Walk With Me – Gembæk’s French Love Affaire)

A-klassen

Plac. 13 224,85 point ud af 300 Falkirk's Starcaller/ Christer Christensen
(Crawfields Cougar - Golden De Luxe Titan's Revenge)

B-Klassen

Plac. 19 149,15 point ud af 200 Dusky Sound's Uhmmmm / Morten Scheffmann
(Falkirk’s Fire Walk With Me – Gembæk’s French Love Affaire)

A-klassen

Plac.2 264 point ud af 300 FP BPB FPR1 BPAB FPR2 Falkirk's Peaty Port Ellen / Evy Pedersen (1. oprykning til E-klassen)
(Gleen Mhor's Jack The Ripper - Falkirk's White Lodge)

Dommer: -

Brugsprøve

40 point Falkirk's Bronze Star / Henrik Stenhøj
(Good Luck Yankee - Falkirk's White Lodge)

30

E-klassen

Plac. 7 204,3 point ud af 400 Vesterlyng's Heimdal / Johanne Lund
(Crawfields Cougar - Respons Kramiga Kexnougat-Ten)

Begynderklasse

Bestået Dusky Sound's Upper Class / Michael Houborg Johansen
(Falkirk’s Fire Walk With Me – Gembæk’s French Love Affaire)

IB FP BPB FPR1 FPR2 FPR3 BPABFalkirk's Peaty Port Ellen / Evy Pedersen
(Gleen Mhor's Jack The Ripper - Falkirk's White Lodge)

E-klassen

Plac. 4 361,9 af 400 point FP Falkirk's Dancing Dwarf / Hanne Lyth Madsen
(Bleki's Dusty - Golden De Luxe Titan's Revenge)

Plac. 5 348,9 point ud af 400 FP Falkirk's Firelord / Leif Christiansen
(Crawfields Cougar - Golden De Luxe Titan's Revenge)

Plac. 6 348,6 point ud af 400 Vesterlyng's Heimdal / Johanne Lund
(Crawfields Cougar - Respons Kramiga Kexnougat-Ten)

ÅPEN KLASSE

Exc.ÅK Plac.2 CK R.CERT Falkirk's Caution Wake Turbulence
(Vesterlyng's Touché - Gembæk's French Love Affaire)

flyver odin

BEGYNDERKLASSE

WT2 105/100 point FP BPB FPR1 FPR2 FPR3 BPAB Falkirk's Peaty Port Ellen / Evy Pedersen
(Gleen Mhor's Jack The Ripper - Falkirk's White Lodge)

ÅBENKLASSE

WT1 96/100 point Vassruggens Eirik Röde / Henrik Billeschou
(NOJCH SEJCH SETJH(RDH)CH Vassruggens Vade Brand - Gundogs Choice Cobra)

Bestået xx/100 point Falkirk's Give Peace A Chance / Torben Jensen 
(Vesterlyng's Token of Clyde - Golden De Luxe Titan's Revenge) 

-og så dem vi er i familie med;

BEGYNDERKLASSE

WT1 106/100 point Ørnhøj's Akeela 4 Tweet & Karsten Andersen
(Falkirk's Fire Walk With Me - Kiebitz's Harmony)

VINDERKLASSE

WT1 113/100 point Salenes Amiko & Michael S. Christensen
(Falkirk's Fire Walk With Me - Vesterlyng's Mango)

  

Godkänt Doftprov Eukalyptus

SE VCH RLD N RLD F Falkirk's Cute Caol IlaBerit Svendsen, Sverige
(Gleen Mhor's Jack The Ripper - Falkirk's White Lodge)

40

GOLDEN GUY'S vandrepræmie med pin og bog, begynderklasse

Vinder 2016 Indragårdens Molil med WT2 i Begynderklasse og Excellent på udstilling

Skænket af Karin og Niels Knudsen
(Propositioner ændret Jan. 2014)

Proposition: Vandrepræmien, pin & bog tildeles den hund, der inden for et kalenderår har opnået den højeste
placering på officiel Working Tests i begynderklasse, med minimum Very Good på udstilling

Udstillingspræmieringen skal ikke nødvendigvis være opnået i samme kalenderår.

Ved pointlighed vinder hunden med den højeste placering på udstilling,
ved yderligere pointlighed vinder yngste hund.

Bog & Pin uddeles på racens årsmøde.

golden guys begynderklasse
 

Joomla templates by a4joomla